Múzeumok éjszakája: finn népi szőnyegek a Néprajzi Múzeumban
Egyedülálló kiállítás nyílik szombaton, a Múzeumok éjszakáján a budapesti Néprajzi Múzeumban A ryijy élő hagyománya – A finn szőnyeg 1707-2012 között címmel Tuomas Sopanen finn biológus professzor magángyűjteményéből.
Szarvas Zsuzsa, a kiállítás rendezője elmondta, hogy Magyarországon most először mutatnak be ryijy szőnyeget, amely valószínűleg a vikingektől származik, Egyiptomból kopt kereskedők hozták vissza Európába. A vikingek a csónakban használták, mert a nyitott hajókon a sós víztől az állati bőrök megkeményedtek, míg a csomózott gyapjúból készült takarók nedvesen is melegen tartottak.
Tuomas Sopanen szenvedélyesen gyűjti a régi népi ryijyket, ma már 352 darab van a kollekciójában, ebből válogatott 106 darabot a budapesti kiállításra. A tárlaton látható lesz egy 1707-ből származó szőnyeg, az utolsó pedig 2012-ben készült. Háromszáz év kultúráját fogja át a gyűjtemény, de a finn történelmet is reprezentálja – jegyezte meg a kurátor.
A szőnyegen esztétikailag is nyomon követhető a fejlődés, eleinte geometrikus mintákkal készítették, majd figurákkal díszítették, de később nyomot hagyott rajta a szecesszió és a mai finn dizájn is. Ezek a szőttesek már textilművészeti alkotások. A ryijyhez a gyapjút természetes színezékkel festették, alapszínei a zöld, a piros és a barna sokféle árnyalata – magyarázta Szarvas Zsuzsa.
A ryijy funkciója is megváltozott az évszázadok során, a csónakból az ágyba és a szánba került, de lakásdíszítő elemként is szolgál, például faliszőnyegként.
A kiállítást – amely 2014. január 5-ig tart nyitva – Päikki Priha textilművész, a Helsinki Iparművészeti Egyetem professzora nyitja meg, Sopanen, a gyűjtemény tulajdonosa pedig maga mutatja be kollekcióját. (MTI)