Zenei fesztiválnak ad otthont Lillafüred

Koncertekkel és irodalmi előadásokkal is várja a közönséget a Fesztivál Akadémia Budapest (FAB) téli fesztiválja a lillafüredi Palotaszállóban január 24. és 26. között.

A tavaly útjára indított Winterfest illeszkedik a Kelemen Barnabás és Kokas Katalin által 10 éve alapított Fesztivál Akadémia Budapest éves programsorozatába.

A téli fesztivál napindító és napközbeni tea- és szalonkoncertekkel, irodalmi előadásokkal, beszélgetésekkel és esti hangversenyekkel várja a közönséget.

A programokban fellép José Gallardo argentin zongoraművész, Keller András hegedűművész és karmester, Nora Romanoff-Schwarzberg osztrák brácsaművész, Vigh Andrea hárfaművész, Kokas Dóra és Fenyő László csellóművészek, Bezerédi Zoltán színművész és Benkócs Tamás fagottművész – közölték a szervezők az MTI-vel.

A cigányzenét ifjabb Sárközy Lajos és zenekara képviseli, emellett a közönség megismerheti Kelemen Gáspárt, a londoni Menuhin School hallgatóját és Kelemen Hannát, a Glasgow-i Royal Conservatoire színészhallgatóját is.

A Kertész Imre Intézet produkciójában, Kertész Imre Kaddisában Eredics Salamon (harmonika), Eredics Dávid (klarinét) és Lukács Miklós (cimbalom) lesznek Kokas Katalin és Kelemen Barnabás zenésztársai, közreműködik Kelemen Hanna, Szabó Sebestyén László színművész, az előadás dramaturgja Ugron Zsolna.

Mácsai János zenetörténész, a fesztivál házigazdája Bach zenéjén keresztül a számmisztika rejtélyébe vezeti be az érdeklődőket, és a Mendelssohn család kulisszatitkait is megosztja a hallgatósággal.

Egyes koncerteken regisztrációval lehet részt venni a szállodai telítettség függvényében.

Idén csatlakozik a FAB-fesztiválok sorába a Springfest is, amelyet az Őrségben rendeznek meg májusban, folytatva a Sülyi Péter alapította Virágzás Napjai hagyományát – tájékoztat a közlemény.

MTI

Fotó: Horváth Csongor / Hotel Palota Lillafüred Facebook

Átlátszó Hang Újzenei Fesztivál

Jövő szombaton, január 11-én indul az Átlátszó Hang Újzenei Fesztivál, amely egy közös tematika mentén, Polychrome címmel több mint húsz programot vonultat fel csaknem egy hónapon keresztül több budapesti helyszínen – közölték a szervezők.

Read more

Avishai Cohen, Jojo Mayer és Dhafer Youssef is jön a Jazzfest Budapestre

Az európai, az afrikai és az ázsiai dzsessz áll a középpontban a jövő évi Jazzfest Budapesten. A rendezvényen 2025. április 27-től május 14-ig számos világsztár, köztük Avishai Cohen, Jojo Mayer, Dhafer Youssef, Rabih Abou-Khalil, Kinga Glyk, a Tribute to Esbjörn Svensson Trio és Lukács Miklós is fellép.

A negyedik alkalommal megszervezett Jazzfest Budapesten lesz napfelkelte koncert, programsorozattal készülnek a műfaj legnagyobb ünnepére, a Nemzetközi Jazznapra, valamint számos fiatal tehetséget mutatnak be. A fesztivál Dresch Mihály gálaestjével zárul – közölték a szervezők az MTI-vel.

A nyitókoncertet generációja kiemelkedő nagybőgőse, az izraeli Avishai Cohen adja, aki közel-keleti és andalúz elemekkel dúsított zenéjével világszerte komoly sikereket ér el. Kvintettjével Budapesten a régi kedvencek mellett új, Brightlight című lemeze anyagát adja elő.

Lukács Miklós április 29-én Vincent Peirani francia harmonikaművésszel, Orbán György nagybőgőssel és Dés András ütőhangszeressel lép színpadra az Eiffel Műhelyházban. Május 2-án Jojo Mayer, a virtuóz svájci dobos Me/Machine című projektjében az analóg dobolást a mesterséges intelligenciával integrálja egy improvizált duóban, ahol a gép az embert, az ember pedig a gépet utánozza.

A tunéziai származású Dhafer Youssef zenéje összekapcsolja a tradicionális arab dallamokat a modern dzsesszimprovizációval és elektronikus hangzásokkal. A keleti és nyugati zenét ötvöző kortárs zenei mozgalom vezetője május 4-én az Erkel Színházban ad koncertet.

2015-ben három fiatal magyar zongorista jutott be a világ egyik leghíresebb dzsesszrendezvénye, a Montreux-i Jazz Fesztivál zongoraversenyének tízes döntőjébe, ilyenre sem előtte, sem azóta nem volt példa.

Tíz évvel a különleges sikert követően, május 5-én a három zongorista, Gayer Mátyás, Oláh Krisztián és Tálas Áron ismét egy színpadon zenél, ráadásul hárman egyszerre is zongorához ülnek.

A libanoni származású úd (arab lant) játékos, Rabih Abou-Khalil május 7-én hallgatóit a Közel-Kelet világába repíti. Szerzeményeiben az arab zene dallamvilága és ritmusa keveredik a dzsessz szabad szárnyalásával és a klasszikus zene kifinomultságával.

Május 10-én a dzsessz, a funk, a groove elegyét játszó lengyel származású basszusgitáros, Kinga Glyk az Eiffel Műhelyházban fog fellépni. Legutóbbi lemezének producere az ötszörös Grammy-díjas Michael League, hangmérnöke a szintén Grammy-díjas Nic Hard volt.

A dzsessz és a zulu kulturális örökség találkozik a dél-afrikai Nduduzo Makhathini szerzeményeiben.

A Blue Note-nál debütáló Modes of Communication: Letters from the Underworlds című albumát a The New York Times a 2020-as év legjobb dzsesszalbumai közé választotta.

Az e.s.t. zenekart 1993-ban megalakító három svéd zenész, Esbjörn Svensson, Dan Berglund és Magnus Öström a nyolcvanas évek európai dzsesszének legnagyobb hatású zenekarát alkotta. Az e.s.t. 30. évfordulója alkalmából Magnus Öström és Dan Berglund barátaikkal, Joel Lyssaridesszel, Magnus Lindgrennel, Verneri Pohjolával és Ulf Wakeniusszal közösen két nagyszabású koncertet adtak Kölnben és Stockholmban, május 12-én pedig az Erkel Színházban lépnek fel.

Másnap egy supergroup trió lép színpadra a Jazzfest Budapesten. A három zenész egyike Antonio Farao, az olasz dzsessz egyik kiemelkedő zongoristája és zeneszerzője, a másik az amerikai John Patitucci, a kortás dzsessz basszusgitáros, a harmadik pedig a szintén amerikai Gene Jackson dobos, aki a nyolcvanas évektől Herbie Hancockkal, Wayne Shorterrel és Dave Hollanddal dolgozott.

„A fesztivált május 14-én Dresch Mihály gálaestje zárja. Ezen a különleges estén bepillantást nyerhetünk a kiváló muzsikus életművébe. A jelenleg aktív három zenekara, a Dresch Quartet, a Dresch Alternativ Quartet és a Dresch Vonós Quartet mellett különleges vendégekre és alkalmi zenei találkozásokra is számíthat a közönség „

– írták.

A rendezvényről részletesen a https://jazzfestbudapest.hu/ oldalon olvashatnak az érdeklődők.

MTI

A Lukas Graham is színpadra lép a 2025-ös Paloznaki Jazzpikniken

A Lukas Forchhammer énekesből és Mark Falgren dobosból álló dán popzenekar, a Lukas Graham is színpadra lép a jövő évi, 2025-ös Paloznaki Jazzpikniken – közölték a szervezők szerdán az MTI-vel.

A fesztivál nagyszínpadán ad koncertet a pop és a soul műfajt képviselő, már megközelítőleg 5 milliárd Spotify-streamnél járó dán zenekar, a Lukas Graham, mely többek között a 7 Years, a Love Someone, a Mama Said vagy a Share That Love című slágereiről vált híressé – olvasható a közleményben.

Mint írják, az együttes a legfiatalabb generációtól az idősebb közönségig egyaránt nagy sikernek örvend, koncertjeikre az energikus jelenlét mellett a bensőséges zenei történetmesélés jellemző.

A Lukas Graham 2012-ben adta ki első albumát, mely az első helyet érte el a dán slágerlistákon. Második albumuk 2015-ben jelent meg és nemzetközi figyelmet keltettek olyan kislemezekkel, mint a Mama Said és a 7 Years, amelyek közül az utóbbi több jelentős zenei piacon a kislemezlisták élén végzett. Lukas Graham zenéjét pop-soul hibridként írják le, a dalok szövegei többek között olyan élményekkel foglalkoznak, mint a szegénnyé válás, vagy az ivás.

A tájékoztatás szerint a fellépők közül egyelőre csak négy nevet hoztak nyilvánosságra a szervezők. A rendezvény szombati napján a Jazzpiknik közönségkedvencei térnek vissza a színpadra, így a fesztiválon már többször fellépő chicagói Earth, Wind & Fire Experience, az electro-swinget játszó osztrák Deladap formáció és a világ egyik leghíresebb soul- és R’n’B énekese, az olasz Mario Biondi is újra Paloznakra látogat.

MTI

Fotó: Lukas Graham Facebook

1 2 3 64