Múzeumok éjszakája: régészeti kincsek, ókori piknik, skót zene és ír tánc a Fejér megyei programok között
Kulturális, zenei és gasztronómiai élmények várják az érdeklődőket szombaton, a Múzeumok éjszakáján Fejér megye több településén is.
Idén 17 székesfehérvári és vidéki szervezet 21 helyszínen 63 program keretében várja az érdeklődőket. A Szent Iván-éjhez kötődő rendezvények között lesz lovagi torna, nemez- és bőrtárgy készítés, legendás hősök udvara, pásztorétel kóstoló és koncertek egyaránt.
Székesfehérvár és a környék kulturális intézményei Szent István jubileumi évében is összefogva, közösen kínálják programjaikat, ahogy teszik azt immár hatodik éve. A Szent István Király Múzeumban kutatók régészeti kincsek titkait tárják fel, míg a Vörösmarty Mihály Könyvtárban az irodalomkedvelők kipróbálhatják versmondó tehetségüket például egy Weöres Sándor-sütemény elfogyasztása mellett. Az Egyházmegyei Múzeumban tárlatvezetésekkel, gyerekfoglalkozásokkal és különleges zenei csemegével várják a betérőket.
Dunaújvárosban, az Intercisa Múzeum a római kornak szenteli a szombat délutánt és estét. A családi programon római játékok, római kori ruha- és fegyverzetpróba, ókori piknik várja az érdeklődőket. A római vallásról előadást hallhatnak, de a római kőtárral és a régészek munkájával is megismerkedhetnek a látogatók.
Móron a Lamberg-kastélyban a képzőművészet és a zene lesz a középpontban. Erőss Ildikó szobrászművész kiállítása mellett megtekinthető lesz egy hangszerkiállítás is. Este Ferenczi György és a Rackajam zenél. A Móri Emléktár és Művészeti Kiállítás állandó tárlatai – Sváb szoba és kamra, Ezerjó Pince-galéria, Helytörténeti Gyűjtemény, Vasarely szoba – a programok ideje alatt ingyenesen megtekinthetők.
Nádasdladányban a Nádasdy-kastélyban Skót zene-ír tánc-magyar kastély címmel rendeznek programot: a skót dudások előadását ír néptáncbemutató követi, majd a skót népi viseletet és a skót népzenét bemutató előadás zárja a napot.
Dégen, a Festetics-kastély állandó kiállítása látható. A tárlat bútorokon, használati tárgyakon, fotókon, festményeken keresztül mutatja be a kastély másfél évszázadot felölelő mindennapjait. Lovasberényben, a Cziráky-kastélyban meghosszabbított nyitva tartás mellett tekinthető meg a kastélytörténeti kiállítás. (MTI)