A jövő szakmáira már most kell felkészülni
A világ nagy átalakulás előtt áll, folyamatosan új szakmák jelennek meg, és a Business Insider előrejelzései szerint az elkövetkező évtizedekben az adattudományi szakemberek lesznek a legkeresettebbek. A fejlődéssel az egyetemeknek is lépést kell tartani, hogy a hallgatókat megfelelően felkészítsék az aktuális tudnivalókra. Összegyűjtöttünk pár olyan izgalmas képzést, amelyek garantáltan elébe mennek a jövő kihívásainak.
Pár éven belül ma még nem létező szakmák fognak megjelenni
Az Institute for Future szerint a 2030-ban létező munkahelyek jelentős részét ma még nem találták fel, és a mesterséges intelligencia, a gépi tanulás, a robotika és a virtuális valóság rohamos fejlődése következtében folyamatosan új szakmák megjelenésével kell számolni. Ha belegondolunk, 2030 szinte már a küszöbön van, ami jelenti azt is, hogy a ma 8. osztályos diákok mire továbbtanulnak, valószínűsíthetően egészen új képzések, szakmák közül fognak választani.
Nagy igény lesz a STEM tantárgyak, és a számítástechnika ismeretére
Számos kutatás, többek között a Boston Consulting Group jósolja azt, hogy a közeljövőben a hagyományos STEM tantárgyak (tudomány, technológia, mérnöki és matematika) tárgyak ismerete, valamint a számítástechnika ismerete iránt különösen meg fog nőni az igény, és az adatokhoz kapcsolódó szakmák száma intenzíven fog a jövőben növekedni. Ezért a jövő egyetemistáinak nem árt időben felkészülni az infokommunikációs forradalom okozta kihívásokra.
Hogyan válasszunk ma jövőbiztos oktatást?
A most továbbtanulni vágyókat valószínűleg az foglalkoztatja, hogy ma milyen szakmát, illetve, hogy melyik felsőoktatási intézményt érdemes választaniuk. Jó hír, hogy számtalan jó lehetőség kínálkozik már most is azok számára, akik műszaki, informatikai és természettudományos területek iránt érdeklődnek, és nyitottak a jövő tudománya, valamint a feltörekvő technológiák irányába. Jó példa erre a BME, ahová hosszú évek óta a legkiválóbb diákok jelentkeznek, és az egyetem tárt karokkal várja azokat a hallgatókat, akik a 21. század gazdasági, technológiai és társadalmi kihívásait felkészülten szeretnék fogadni.
Computer Science Engineer BSc
A Computer Science Engineer BSc szak a Villamosmérnöki és Informatikai Karon található. A képzés sok szempontból hasonlít a villamosmérnök képzéshez, elsősorban olyan diákoknak ajánlott, akik ipari szoftverrendszerek fejlesztésével, mesterséges intelligencia alapú megoldásokkal, adat-és programrendszerek tervezésével és fejlesztésével és fejlett webszolgáltatások fejlesztésével, és telepítésével szeretnének a munkájuk során foglalkozni.
Phisicist- Engineer BSc
Másik jó példa a BME Phisicist- Engineer BSc programja, amely 2023-ban indult a Természettudományi Karon. A 7 féléves képzés angol nyelvű, amelyre nem csak külföldi, hanem magyar diákok is jelentkezhetnek. Olyan alapvető témaköröket ölel fel, mint például az algoritmusok, a valószínűségszámítás, a statisztika, a modellezés és az adatelemzés. Ugyanakkor támaszkodik a STEM tantárgyakra és a számítástechnikára. Továbbá olyan dinamikusan fejlődő területek állnak a képzés fókuszában, mint például a kvantumalkalmazások, nanotechnológia, nukleáris technológia, tudományos adatfeldolgozás, vagy a mesterséges intelligencia.
MSc in Computer Engineering
Az MSc programok közül izgalmas a szintén angol nyelvű, 4 féléves MSc in Computer Science Engineering program, amely főként a mérnökinformatikus alapszakon végzettek számára jó lehetőség, és olyan területekre lehet tovább szakosodni, mint például az adattudomány, a mesterséges intelligencia, vagy a szoftverfejlesztés.
Miért érdemes angol nyelvű képzést választani?
A BME angol nyelvű képzései a magyar diákok körében is egyre népszerűbbek, és ennek számos oka van. Egyik, és talán legfontosabb előnyét a karrier lehetőségek kapcsán lehet megtapasztalni. A magabiztos angol nyelvtudás régóta fontos munkaerőpiaci elvárás, és az álláshirdetésekből egyértelműen kiderül, hogy a középfokú nyelvtudásnál már magasabb szintet várnak el a diplomás szakemberektől. Pályakezdéskor kulcsfontosságú az angol szaknyelv ismerete: nélkülözhetetlen az adott területhez tartozó szakmai szókincs.
Másrészt jó alternatíva azoknak, akik itthon szeretnének a választott képzés keretében idegen nyelven tanulni, és a hallgatók a képzés végére magabiztos, a munkaerőpiacon értékes nyelvtudás birtokába kerülnek.
Fotók forrása: Pixabay