A hazai morfingyártás megalapítójára emlékeznek Tiszavasváriban
Gyógyszerészet-történeti vetélkedővel, kiállítással és egy interaktív kémiai labor ünnepélyes átadásával emlékeznek a hazai morfingyártás megalapítójára, Kabay Jánosra a róla elnevezett emlékhét keretében a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tiszavasváriban.
Az eseményt június 3. és 7. között rendezi meg immár negyedik alkalommal a Vasvári Pál Múzeum, amely ünnepi megemlékezésekkel, tudományos témanapokkal és előadásokkal emlékezik a város világhírű szülöttjére, a „fájdalomcsillapítás atyjára” – közölte Balogh Tamás, az intézmény sajtóreferense.
Az idei emlékhét díszvendége lesz Kabay János Ausztráliában élő unokája, Oltványi József, aki Sydneyben – nagyapjához hasonlóan – a semmiből hozta létre a Bev-Cap Company műanyagipari nagyvállalatot és lett sikeres gyártulajdonos.
A programsorozat június 3-án, hétfőn a Múzeum Baráti Kör Egyesület és a Best Of Rádió közös kulturális disputájával kezdődik, amelyen közéleti szereplők beszélgetnek a tudós életéről és munkásságáról. Kedden a Kabay János, a szabolcsi feltaláló című rajzpályázatra beérkezett pályaművekből nyílik kiállítás, szerdán pedig a helyi iskolásoknak tartanak gyógyszerészet-történeti vetélkedőt a róla elnevezett iskolában. A versenyen összetett feladatokat oldanak meg a versenyzők, a témakörök az egykori Szabolcs vármegye gyógyszertárainak történetét, érdekességeit, Magyarország nagy gyógyszergyárainak történeti alakulását ölelik fel – sorolta a referens.
Csütörtökön tartják meg a központi ünnepséget a városházán, amelyen részt vesz Oltványi József és családja is. Az ünnepi műsor után előbb Kabay János szülőházánál koszorúznak, majd a feltaláló tavaly decemberben felavatott mellszobránál helyezik el az emlékezés virágait. Az ünnepség után adják át a feleségéről, Kelp Ilonáról elnevezett interaktív kémiai labort a felújított Vasvári Pál Múzeumban: a több mint 60 millió forint értékű rekonstrukció révén a 220 éves műemlék épületben a laboron kívül új múzeumpedagógiai oktatótereket, látványraktárat, integrált raktárakat és látogatórendszert is kialakítottak.
Az eseménysorozat zárásaként pénteken ünnepi megemlékezést tartanak az Alkaloida Vegyészeti Gyár előtt – közölte Balogh Tamás.
Az „alkaloidák kutatójának” is hívott Kabay János (1896-1936) a Tiszavasvári elődtelepülésének tekintett Büdszentmihályon született. Az 1924-ben gyógyszerészdiplomát szerzett kutató szinte egész életében a mákkal és a morfinnal kísérletezett azt vizsgálva, hogy miképpen lehet kivonni a növényből a lehető leggazdaságosabban a hatóanyagokat. Szabadalmaztatott módszereit, technológiáját azóta világszerte használják.
Kabay forradalminak számító kutatásaival bebizonyította, hogy a morfingyártáshoz nincs feltétlenül szükség ópiumra mint kiindulási nyersanyagra: az 1925-ben bejelentett első szabadalma szerint a morfint a zöld máknövény préslevéből is el lehet különíteni.
Felesége, Kelp Ilona vegyészdoktor segítségével később kidolgozta azt az eljárást, amely megoldotta a morfin kivonását a kicsépelt, többnyire mezőgazdasági hulladékként kezelt mákszalmából. Ez a „száraz eljárás” forradalmasította a morfingyártást: a gyógyszerész módszerét tíz országban szabadalmaztatták.
Kabay János a mákszalma hasznosítására kisüzemet létesített Büdszentmihályon, ez lett az alapja a későbbi Alkaloida Vegyészeti Gyárnak, amelyet 1927-ben alapított. A mai is működő tiszavasvári üzem az elmúlt század évtizedei alatt a világ legnagyobb morfin- és kodein-előállító vállalatai közé fejlődött és a világ számos országába exportálta termékét. (MTI)