Weöres Sándorról is megemlékezik az idei Ötvösművészeti Biennálé

otvos_biennaleA IX. Ötvösművészeti Biennálé negyvenkét ötvösművész ékszereit, plasztikáit és érméit vonultatja fel a budapesti Klebelsberg Kultúrkúriában. A csütörtökön nyíló nagyszabású tárlat alkotói a száz éve született Weöres Sándorról is megemlékeztek.

Az Ötvösművészeti Biennálé a legnagyobb országos rendezvénye a kortárs magyar ötvösművészetnek. Az idei tárlaton a szakma „nagy öregjei” mellett fiatal művészek munkái is szerepelnek – mondta el Katona Katalin ötvösművész, a biennálé kurátora.

Az autonóm ötvösség képviselői napjainkban széles területen és több művészeti ágban alkotnak. Ezt tükrözi a biennálé is, amelyen a reliefek, zománcok, ékszerek, kis- és nagyplasztikák mellett néhány használati tárgyat mutatnak be. A különböző habitusú alkotók munkái többféle anyagból, köztük ezüstből, bronzból vagy vasból készültek – hangsúlyozta a biennálé kurátora.

Hozzátette: a nagyszabású kiállítás tematikája idén a Weöres Sándor-emlékévhez is kapcsolódik, azaz a költő művészetére, költészetére, szellemiségére és személyiségére utaló munkák is megjelennek a kiállításon.

Dávid Attila Norbert és Czinder Tünde például ékszereikkel és egy-egy idézettel tisztelegnek a költő előtt. Nemesi Attila két és fél méteres vasplasztikája is Weörest idézi meg. Kopcsányi Ottó, a biennálé legidősebb alkotója pedig a száz éve született alkotót ábrázoló érmét készített az alkalomra.

Az idősebb generációt képviseli például Kótai József Ferenczy Noémi-díjas ötvösművész érméje, valamint Muharos Lajos drágakővel díszített, ezüstnásfája (függő ékszere), amely a szakma védőszentjét, Szent Eligiust ábrázolja.

A fiatal művészek közül a kurátor kiemelte Tóth Zoltánt, aki változatos anyagokat, például féldrágakövet, csontot, ezüstöt, ébenfát használ ékszereihez, Balázs Mariann és Szalai Veronika pedig egy lámpacsaláddal lesz jelen a biennálén.

Katona Katalin azt is elmondta, hogy az előző évekhez képest sokkal változatosabb az idei kiállítás anyaga, hiszen lényegesen több kisplasztika szerepel, mint korábban. „Az ötvösművészek idén nem a használati tárgyakra helyezték a hangsúlyt, sokkal inkább az autonóm, a képzőművészet irányába mutató alkotásokat hoztak létre” – hangsúlyozta.

A IX. Ötvösművészeti Biennáléval egyidőben, csütörtökön rendezik meg az Ötvösművészet az építészet társművészete című konferenciát, amely a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósul meg. (MTI)