Szoborünnep: az építészet és szobrászat kapcsolatára emlékeznek

Kiállításokkal, előadásokkal emlékeznek meg a magyar szobrászok és építészek a kőszobrászat és épületszobrászat kapcsolatáról a IV. Szoborünnep rendezvénysorozat keretében május 28. és június 7. között.

Egy szobor esetében nemcsak a szobrászművész alkotása, hanem az alkotást tartó építmény is elválaszthatatlan részét képzi a műnek – véli az építészet és szobrászat együtthatását népszerűsítő sorozatot 2011 óta szervező Ybl Egyesület.

Május 28-án Kő Pál szobrászművész és Winkler Barnabás építőművész nyitja meg a programot a Józsefvárosi Galériában, ahol koncertet ad az építészekből álló YBL 5ÖS zenekar, valamint bemutatják a Kő Pál szobrászművészetéről szóló Lujos című portréfilmet is.

Pro és kontra címmel szerepel a programok között a köztéri szobrászat aktuális kérdéseit elemző szoborséta, amelyen Kalmár János szobrászművész és Nagy Bálint építész kalauzolják el az érdeklődőket a kortárs köztéri szobrok világában.

Az anyag életre kel címmel Schrammel Imrének, a Magyar Művészeti Akadémia tagjának nyílik életmű-kiállítása az MMA székházában, amelyet a Kossuth-díjas keramikusművész előadása követ a Szobor, mint jel az építészetben címmel.

Vasárnap a megújult Kossuth teret Wachsler Tamás, a Steindl Imre Programiroda vezetője mutatja be, június 3-án pedig a 18-19. századi kőszobrokból nyílik kiállítás a Hereditas Galériában.

A kiállított tárgy maga a műterem sorozatban Szabó Gábor szobrászművész műtermét tekinthetik meg az érdeklődők, június 7-én pedig egy másik szoborsétán a „Kerengőtől” a körútig címmel a már nem létező és a ma látható szobrokról és azok alkotóikról tart bemutatót Kacskovits Fruzsina építész, a Kincses Belváros alapító elnöke.

A több mint egyhetes sorozatot az Ybl kortársa Stróbl Alajos című szoborséta zárja Sallai Géza szobrászművész vezetésével. (MTI)