Ötödször rendezik meg Torockón a Duna Napot

Koncertekkel, táncházakkal, népviselet-bemutatóval, filmklubbal, kiállítással, irodalmi performance-okkal, hagyományos erdélyi gasztronómiai, családi és egyéb programokkal várja az érdeklődőket az erdélyi Torockón június 2-án az ötödik Duna-nap.

„Öt évvel ezelőtt vásároltunk Torockó főterén egy műemlék épületet, amelyet kulturális központtá alakítottunk át azzal a céllal, hogy a szülőföldön maradást, a magyar identitás erősítését, a magyar nyelv, a magyar kultúra ápolását próbáljuk segíteni” – idézte fel a kezdeteket az MTI-nek a Duna-napot szervező Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója.

Dobos Menyhért elmondta: ehhez kapcsolódott az az ötlet, hogy a trianoni döntés évfordulójához, június 4-hez legközelebbi hétvégén egy kulturális rendezvény ünnepelje a nemzeti összetartozás napját. „Fontos, hogy a Duna Televízió ne csak az éter hullámain, hanem személyesen is jelen legyen, hiszen több mint egy televízió: szimbólum, a nemzeti összetartozás jelképe is egyben” – hangsúlyozta.

A Duna-napon három színpadon várják ingyenes programokkal az érdeklődőket – közölte Dobos Menyhért. A családi programok egyik helyszíne a Tündérkert lesz, ahol kézműves foglalkozásokon, ügyességi játékokon, családi koncerten, népdal- és néptánctanításon, bábjátékon vehetnek részt a gyermekek.

A nap folyamán íjászpróbákat, jótékonysági süteményvásárt, kézműves kirakodóvásárt és könyvvásárt is rendeznek.

A pódiumszínpad programjában egyebek mellett torockói népviseleti bemutató, táncház, valamint könyvbemutató is szerepel. Délután a Szilas Néptáncegyüttes és vendégtáncosai látványos néptánc bemutatóval vonulnak fel Torockó utcáin.

Csillagösvényen címmel a Duna Ház előtt szabadtéri kiállítás is nyílik, amely az elmúlt 1100 év erdélyi magyar költői, írói – mások mellett Reményik Sándor, Dsida Jenő, Nyirő József, Wass Albert, Kányádi Sándor, Ignácz Rózsa, Apáczai Csere János, Kós Károly és a Torockón született Brassai Sámuel – emlékét idézi fel. A kiállításhoz június 2-án versszínház is kapcsolódik: Tóth Péter Lóránt és Hajvert Ákos Radnóti-díjas versmondók a tárlaton szereplő alkotók műveiből adnak elő.

Az esti Összetartozás koncerten Keresztes Ildikó, Varga Miklós és Vikidál Gyula énekel a nagyszínpadon olyan zeneszámokat, mint a Nemzeti dal feldolgozása, a Kell még egy szó (Honfoglalás), a Nélküled (Ismerős arcok) vagy a Magyar Golgota (Kormorán), ezt követően az Edda Művek lép fel. A programok sorát tűzijáték zárja.

A Duna-nap folyamán az M1 aktuális csatorna többször is élőben tudósít, majd június 9-én a Duna Televízió vetít az ünnepi programokból összefoglalót. A közmédia személyesen is minél több résztvevőt vár az összetartozást erősítő rendezvényre – mondta Dobos Menyhért.

MTI / Rúzsa Magdi is koncertezett a III. Duna-napon, az erdélyi Torockón (MTI-fotó: Koszticsák Szilárd)