Megkezdődött a második budapesti Hay Fesztivál

hay_fesztiválTöbb világhírű tudós és alkotó, köztük Marcus du Sautoy matematikus és George Szirtes költő-műfordító, valamint Eleni Tsakopoulos Kounalakis amerikai nagykövet jelenlétében pénteken megnyílt a második budapesti Hay Fesztivál. Az irodalmi és művészeti programsorozatot a Cervantes Intézetben megtartott sajtótájékoztatón mutatták be a szervezők.

A nagykövetasszony kiemelte, hogy az Egyesült Államokban is sok rajongója van a 26 éves múltra visszatekintő Hay Fesztiválnak, olyannyira, hogy Bill Clinton korábbi elnök szerint népszerűsége már-már eléri a woodstocki fesztiválét.

Hangsúlyozta, hogy a budapesti rendezvénynek három amerikai vendége is van, köztük Nicole Krauss, a kortárs amerikai irodalom egyik kiemelkedő szerzője és Carl Bernstein, a legendás oknyomozó újságíró, aki a The Washington Post munkatársaként vett részt a Watergate-botrány kirobbantásában.

„Annyi szó vész el, elhagyják a szánkat és bátorságukat vesztve eltűnnek” – idézte a nagykövet Krauss A szerelem története című regényének egyik gondolatát. Mint hozzáfűzte: a fesztivál éppen azért fontos, hogy ezeket a szavakat megtalálja, megossza és továbbadja a világban.

A megszólaló vendégek és a négynapos fesztivál szervezői egyaránt azt hangsúlyozták, hogy a sok aktuális témát felvonultató kerekasztal-beszélgetések és az egyéb események lehetőséget teremtenek az alkotó eszmecserére, egymás művészetének és gondolkodásának megismerésére.

Az 56 esztendeje Nagy-Britanniában élő George Szirtes „spirituális otthonaként” beszélt Magyarországról, és elismeréssel szólt a Hay Fesztiválról, amely szerinte gazdagítja a művészetről folyó párbeszédet.

Egy kérdésre válaszolva elmondta, hogy miközben írásaiban megfogalmazta gondolatait a magyarországi politika bizonyos területén szerinte kirajzolódó, aggasztó tendenciákról, sohasem kritizálta Magyarországot, a magyar embereket.

Marcus du Sautoy matematikus úgy fogalmazott, hogy számára a matematika univerzális nyelv, határokon átívelő, akár az irodalom. A matematika különböző nézeteket valló emberek között is közvetíteni tud, kapcsolatot teremt, és ezzel segít az előítéletek lebontásában – hangsúlyozta.

E. Csorba Csilla, a rendezvény egyik helyszínéül szolgáló Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója elmondta, hogy a múzeumban látható Berkó Ferenc fotókiállítása, amely az 1916-ban Nagyváradon született és 2000-ben a coloradói Aspenben elhunyt fotográfus életművéből válogat. „Úgy érzem, hogy egész élete és gondolkodása azt a szemléletet tükrözi, ami a Hay Fesztiválé is” – jelentette ki, felidézve a művész kalandos életének állomásait. Berkó sok nyelven beszélt, az európai kultúrát, művészetet közvetítette Indiában, az Egyesült Államokban pedig nagyszabású Goethe-évfordulót rendezett. „Életműve szimbolizálja azt a kulturális, művészeti és gondolkodási transzfert, amit a fesztivál is képvisel” – foglalta össze.

Földy Lilla, a Közép-európai Egyetem (CEU) képviseletében arról beszélt: az egyetemet és a fesztivált összeköti, hogy mindkettő kiterjed az egész világra. Diákjaik ismerik a fesztivált, és önkéntesként is többen részt vesznek a fesztivál lebonyolításában. Idén sokkal aktívabban kiveszik a részüket: 13 rendezvénynek ad helyet a CEU, köztük egy közép-európai együttműködésről szóló beszélgetésnek, amelyben Balázs Péter, az egyetem professzora, egykori külügyminiszter is részt vesz.

A keddig tartó rendezvénysorozat elnöke, Paul Greatbatch elmondta: a kerekasztal-beszélgetések célja, hogy a különböző nézőpontokat ütköztetve közös gondolkodásra indítson. Hangsúlyozta, hogy a meghívott vendégek rendkívüli tehetségek, kiemelkedő alkotók. A kitűnő előadók között emelte ki Germaine Greert, a világhírű ausztrál feminista írónőt, aki szerinte a telefonkönyvről is képes lenne lebilincselően értekezni.

A második budapesti Hay Fesztivál eseményeit a Közép-európai Egyetemen, a Petőfi Irodalmi Múzeumban és az Antikvárium Klubban tartják. A fesztivál részletes programja a  hayfestival.org/budapest, valamint a hungarofest.hu oldalon található.

(Marcus du Sautoy brit matematikus, Nicole Krauss amerikai írónő, George Szirtes magyar származású brit költő, műfordító, Rolf Strom-Olsen történész, a madridi IE Business School professzora a második budapesti Hay Fesztivál irodalmi és művészeti programsorozat megnyitóján a Cervantes Intézetben 2013. május 17-én. MTI Fotó: Beliczay László)