Cseh és magyar dokumentarista fotók kiállításon

benkőimre_havannalakótelep1989Benkő Imre magyar és Jindrich Streit cseh fotográfus elmúlt 20 évben készült fekete-fehér dokumentarista fotóit mutatják be azon a kiállításon, amely Tükörben, tisztában címmel péntektől látható a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) Budapest Galériájában.

Surányi Miklós, a tárlat kurátora, a Nessim Galéria vezetője az MTI-nek elmondta, hogy a fotográfusok 1980 és 2000 között készült felvételeit mutatják be. A kiállítás anyagának nagy része a késő szocializmus időszakából dokumentumszerűen villant fel portrékat, eseményeket és élethelyzeteket. Jindrich Streit a csehországi falvakban, Benkő Imre pedig a magyar nagyvárosokban élő embereket és életüket hasonló szemlélettel közelítik meg képeiken. Az egymás mellé rendelt felvételeken jól kirajzolódik a szocialista szemlélet, az öniróniára való képesség és a groteszk látásmód – hangsúlyozta a kurátor.

Streitnek a nyolcvanas évekből való, a cseh termelőszövetkezet vegyvédelmi gyakorlatát megörökítő képén férfiak védőruhában masíroznak a hóban. A felvétel formailag rímel Benkő Imrének a Ganz vasúti járműgyárban készített fotográfiájára, amelyen egy munkaruhába öltözött férfi festi a mozdonyt.

Surányi Miklós kiemelte: Benkő inkább a személyes érzelmekre fókuszál, Streit képein pedig picivel több humor jelenik meg.

A kurátor kifejtette, hogy a kelet-európai országoknak a szocializmus időszaka egy olyan „élmény” volt, amelyet nehéz átadni azoknak, akik a korszakot csak hallomásból ismerik. A kiállításon látható felvételek bemutatják azt, hogyan élték túl a kisemberek a szocializmust, hogyan őrizték meg emberi méltóságukat és vidámságukat – hangsúlyozta.

Benkő Imrétől látható lesz a szovjet csapatok 1991-es magyarországi kivonulásáról szóló kép, a rendszerváltás utáni felvételein többek között a budapesti Nyugati tér, és az ügető elevenedik meg. Streit újabb dokumentumképei közül Oroszországban, Franciaországban és Angliában fotózott alkotásai is szerepelnek a tárlaton.

Surányi Miklós azt is elmondta, hogy pénteken a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolán a két fotográfus részvételével tartandó nyilvános előadáson az érdeklődők betekintést nyerhetnek a dokumentarista fotográfia műhelytitkaiba, a képeken szereplők története mellett megismerhetik a kort, valamint az egykori szocialista kelet-európai országok abszurd és groteszk fekete-fehér képi világát. Május 16-án, vasárnap pedig a kiállításhoz kapcsolódóan Hrabal és Örkény műveiből felolvasóestet tartanak a Művelődési Szintben (Müszi).

A tárlat május 19-ig tart nyitva. (MTI)