Schiller Don Carlosa a Szépművészeti Múzeumban a színházi világnapon

doncarlos_szinlapRendhagyó helyszínen, a Szépművészeti Múzeumban játssza Friedrich Schiller Don Carlos című drámáját a Maladype Színház a színházi világnapon, március 27-én. A Balázs Zoltán rendezte előadás este fél hétkor kezdődik a Barokk Csarnokban.

Nem ez az első eset, hogy a Maladype – túllépve a hagyományos színházi terek használatán – olyan térbe helyezi előadásait, amely váratlan helyzetek elé állítja az alkotókat és a nézőket egyaránt – olvasható a szervezők MTI-hez eljuttatott közleményében.

Mint írják, a tavaly bemutatott darab díszletét eddig még sohasem hozták ki a Mikszáth téri Maladype Bázisról, most először játsszák az előadást teljesen új környezetben. Balázs Zoltán rendezőnek és a színészeknek a lakásszínházi miliő után izgalmas kihívást jelent az individuum és a hatalom „intim”, emberi és mindennapi kapcsolatát hangsúlyozó előadást az egykori főúri gyűjtemények hangulatát idéző Barokk Csarnok hatalmas terében újra teremteni.

A Don Carlos története az intrikáktól vezérelt és rideg, végtelenül szabályozott spanyol udvar hatalmi keretei között játszódik. A dráma középpontjában Don Carlos, a habozó-gyötrődő herceg áll, akit szinte szétszakít személyes kapcsolatainak beteljesületlensége.

Az előadásban a Don Carlost alakító Lendváczky Zoltán mellett Orosz Ákos, Blasek Gyöngyi, Tankó Erika, Varga Gabriella, Keszég László és Kuna Károly játszik, a díszletet Gombár Judit, a jelmezt Benedek Mari tervezte.

A 2002-ben alakult, állandó társulattal és alkotótársakkal működő független Maladype Színház folyamatosan keresi a különleges terek adta lehetőségeket, a szabálytalan színészi megoldásokat. A Maladypére jellemző sajátos színházi nyelv és gondolkodás legfőképpen a koncentrált műhelymunkára, az intenzív színészi együttlétre és a közönséggel való folyamatos kommunikációra épít. A Balázs Zoltán rendező-művészeti vezető irányításával létrehozott előadások jelentős szakmai visszhangot kiváltó produkciók, amelyek a Maladypét a hazai és a nemzetközi színházi élet egyik legszínvonalasabb független társulatává tették.