Zenével, verssel, szüreti mulatsággal ünneplik a bort a szentendrei skanzenben
Verses borkóstoló, dzsesszkoncertek, borleveskészítés, szőlőtaposás, biciklis musttúra és ismert magyar borok várják a látogatókat a hétvégén a szentendrei skanzen borünnepén.
Szombaton és vasárnap 24 családi pincészet borainak széles választéka tölti meg az Észak-magyarországi falu és a Felföldi mezőváros portáit – mondta Kecskés Noémi, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum sajtóreferense.
Az idei borünnep egyik kiemelt vendége az ország legrégebbi vörösbor-termelő vidéke, Szekszárd, amelynek szőlőkultúrája a római korig nyúlik vissza. Emellett bemutatkozik a tokaji borvidék is.
A szüreti időszak hagyományait a Lajta Néptáncegyüttes eleveníti fel, a fiatal lányok dézsában, énekszó közepette tapossák a szőlőt, majd kezdetét veszi a felvonulás.
A Skanzen nyolc tájegysége révén Magyarország egyéb bortermő vidékei is végigjárhatók, a biciklis musttúra során rendhagyó tárlatvezetést kínálnak mustkóstolós pincelátogatással egybekötve. Az ínyenceknek borleves, borsos és paprikás borkorcsolya készítését és kóstolását ajánlják, az édesszájúakat pedig a novaji asszonyok szombaton óriási ünnepi kaláccsal és kézzel nyújtott rétessel várják.
A neves hazai borászok és borok mellett az idén különleges helyet kap az irodalom és a zene. Fejérváry Gergely vers-sommelier-nek köszönhetően, Csokonai, Vörösmarty, Babits segítségével megtudható, hogy milyen a muskotály csókja, a keserű pohár íze vagy a szöllődomb nyugalma, és Petőfi borhoz fűződő különleges kapcsolata is szóba kerül, míg a Nemesradnóti lakóház udvarában mindkét napon 3 órától szól a dzsessz.
A gyerekeket közös szüreti mesejáték, szalmabála-gurító verseny, madárijesztő-öltöztetés várja, népi fúvós hangszerek mellett terményfülbevalót is készíthetnek, a Mesetérben pedig nyolc mester cégérét kell megtalálni sok-sok játék közepette. (MTI)