Múzeumok éjszakája – Székesfehérváron a lovak lesznek a középpontban

A Múzeumok éjszakáján, Székesfehérváron és környékén 17 kulturális intézmény 23 helyszínen 75 színes programmal várja a látogatókat, amelynek központi témáját idén a lovak adják.
A június 21-i rendezvényeket felvezető csütörtöki sajtótájékoztatón Spányi Antal katolikus megyéspüspök emlékeztetett arra, hogy a lovas tematikájú képzőművészeti kiállítások mellett Szent László áll az augusztusi ünnepi játékok középpontjában, akit lovagkirályként ismerünk.
Országosan egyedülállónak nevezte azt az intézmények közötti összefogást, amely a városban hét éve létezik a Múzeumok éjszakájának megszervezésekor. Jelezte, hogy amióta összefogásban mutatják be kincseiket és kínálnak minőségi kulturális kikapcsolódást, ugrásszerűen megnőtt az érdeklődők száma.
Spányi Antal ismertette azt is, hogy a korábbi évek hagyományaihoz hasonlóan, idén is kétszáz forintos karszalaggal lehet látogatni a kiállítótereket és azzal vehető igénybe térítésmentesen a Székesfehérvár és Pákozd közötti buszjárat. Hozzátette: a bevételt ezúttal is jótékony célra fordítják.
Smohay András a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum vezetője elmondta, hogy karszalagok eladásából befolyt bevételből hátrányos helyzetű gyerekek múzeumlátogatását segítik a jövőben.
Jelezte, hogy a tematikához kapcsolódóan a belvárosban lesz egy óriási hintaló, amelyet akár 70 ember használhat egyszerre.
Közölte: minden csatlakozó intézménynek sikerült kreatívan, a lovas tematikához közel álló programokat létrehozni.
A Szent István Király Múzeumban például a lóterápiáról tartanak előadást, Lóbalzsamtól a krémparfümig címmel pedig kozmetikumkészítésre várják az érdeklődőket. A Hetedhét Játékmúzeumban játékló kiállítás nyílik, míg a Városi Képtár-Deák Gyűjteményben Fehérvár ló- és lovas szobrai kisplasztikák és dokumentumfotók címmel nyílik új időszaki kiállítás.