Húszmillió forint feletti összleütés az első Tokaji Borárverésen!
Milliókat ér a különleges tokaji bor! A sárospataki vár lovagtermében április 27-én tartott első, hordós tételeket kínáló árverés 22 tokaji bortételének 60 százaléka elkelt, közülük több, szenvedélyes licitek végén. Rekorder a Tokaj Hétszőlő 2010-es 6 puttonyos aszúja lett: 2 800 000 forintos kikiáltási áráról indulva végül 4 200 000 forinton kelt el.
A borokat vakkóstoló keretében ízlelgethették a vevők az árverés előtt, a Tokaji Borlovagrend hagyományos mintára készült három literes pincetok palackjaiból.
A legnevesebb termelők 22 egyedi tétele került kalapács alá, mindegyikük egy gönci hordónyi, tehát 136 liternyi mennyiségben. A borok olyan, ez alkalomra kiválasztott csúcstételek voltak, amelyek javarészt még hordóban érnek,kereskedelmi forgalomban nem kaphatóak, kizárólag az árverésen voltak hozzáférhetőek.
A megvásárolt borokat, termelőik legkésőbb a következő árverésig lepalackozzák és szállítják újdonsült tulajdonosaiknak.
Sikeresnek bizonyult a Tokaji Borlovagrend több hónapos, az árverést előkészítő munkája, hiszen a termet pont azok a vevők töltötték meg, akiket az első Tokaji Borárveréssel megszólítani kívántak. Egy Michelin-csillagos étterem, az Onyx vásárolta meg a Demetervin Furmintját és a Kikelet Hárslevelűjét, borboltokhoz kerültek a Szent Benedek, a Royal és a Szepsy pincészetek kifejezetten az árverésre tartogatott borkülönlegességei. Magyar borrajongók álltak össze vásárlói csoportokká, így keltek el a Füleky-, Szent Tamás-, illetve Budaházyborok.
A termelők hűséges, régi vevőié lett a Disznókő- és a Barta-bor. Több ismert külföldi gyűjtő licitált a különleges tételekre a teremben és telefonon is. Így keltek el Samuel Tinon borai, és az árverés legdrágább tétele, a Hétszőlő 6puttonyos aszúja.
A bortételek vásárlói nem csupán egyedülálló tokajik birtokába jutottak, de hozzájárultak a régió világörökségi kultúrtájának megőrzéséhez és fejlődéséhez is. Az UNESCO 2002-ben ismerte el Tokaj-Hegyalját az emberiség egyetemes öröksége részeként.
Az árverést az előkészítés óta szakmai partner Winkler Nóra vezette. Az első perctől fogva jó hangulatú teremben Mészáros Gabriella és Ronn Wiegand értő és lelkesítő kommentárjai vezették fel a tételeket. A Royal Tokaj válogatott furmintja 700 ezerről egymillióra ment fel, Samuel Tinon szamorodnija a 2 milliós induló árról 3 millióra emelkedett, Szepsy István Nyulászó Furmintja pedig másfél millió forintig szárnyalt a licit során. Visszamaradt Samuel Tinontól egy különleges, 27 darab 0,375 literes palack eszencia, amelyet végül is a Tokaji
Borlovagrend javára ajánlott fel.
Tapasztalt magyar és külföldi szakemberek véleménye szerint az árverés szervezése, katalógusának kivitele, illetve a kísérőprogramok, egy nagy hagyományú esemény profizmusát idézték. Ronn Wiegand, aki személyesen is jelen volt a legelső kaliforniai borárverésen – mely kulcsszerepet játszott, és játszik ma is a Napa Valley márka felépítésében – úgy fogalmazott: az első Tokaji Borárverés egy nagyreményű sikertörténet nyitánya.
Burgundiában 150 éve árvereznek borokat hordós tételekben, világsikertől kísérve. Tokaj-Hegyalján ez volt az első ilyen alkalom, mégis képes volt megmozgatni a hazai és külföldi borgyűjtők fantáziáját.
Az első Tokaji Borárverésen a következő tokaji pincészetek vettek részt: Barta, Budaházy, Degenfeld, Demetervin, Dereszla, Disznókő, Füleky, Hétszőlő, Holdvölgy, Kikelet, Nobilis, Orosz Gábor, Pajzos, Patricius, Royal, Samuel Tinon, Szent Benedek, Szent Tamás, illetve Szepsy István.
A Tokaji Borlovagrend a háromnapos Tokaji Tavasz rendezvénysorozat keretében rendezte meg a Tokaji Borárverést. A programban borvacsora, szőlő- és birtoklátogatások szerepeltek, lehetővé téve a termelőkkel történő kötetlen beszélgetéseket. A szombat esti gálavacsorát, amelyet Ruprecht László séf jegyzett, Megyesi Schwartz Lúcia operaénekes előadása nyitotta meg.
A következő aukció 2014 tavaszán lesz.
Néhány év múlva ez az árverés lehet a tokaji bornaptár egyik legfontosabb dátuma. (ÖS)