Weöres Sándor „kék könyve” a Magyar Nyelv és Magyar Könyv Ünnepén
Weöres Sándor titokzatos „kék könyve” mellett 16. századi lendvai könyvritkaságok is láthatóak lesznek az Országos Széchényi Könyvtárban (OSZK) augusztus 30. és szeptember 1. között a budai Várban, a Magyar Nyelv és a Magyar Könyv Ünnepén. Az esemény díszvendége Lendva, a programok központi témája a gyermekirodalom.
Az OSZK ebben az évben két kiállítással és ismeretterjesztő előadásokkal kapcsolódik a könyvünnep témáihoz augusztus 30-án és 31-én – közölte az intézmény.
A könyvtár kamarakiállításán – amely ízelítőt ad a szeptember 17-én nyíló Weöres-Illés nagykiállításból – az érdeklődők a két barát közös munkáját ismerhetik meg. Illés Árpád festő és grafikus Weöres Sándor munkáihoz készített metszeteit, mindkettőjük rajzait, és a közönség előtt még soha nem szerepelt, titokzatos „kék könyvet” is bemutatják, amely a költő saját kézzel írott gyerekverseit tartalmazza.
A száz éve született Weöres Sándor „titokzatos világáról” Földesi Ferenc, a Kézirattár vezetője tart előadást augusztus 30-án és 31-én.
Az ünnep alkalmából veszi ki a könyvtár védett raktárából Kulcsár Györgynek, az alsólendvai Bánffy család udvari papjának műveit. Bánffy Miklós udvara a 16. századi Mura- és Dráva-vidék jelentős protestáns szellemi központja volt, és a kor híres nyomdásza, Hoffhalter Rudolf keze nyomán itt születtek meg a bemutatásra kerülő könyvritkaságok: 1573-ból „Az ördögnec a penitencia tarto bünössel való Vetekedéséröl” és „Az halálra valo keszöletröl rövid tanossag-ról”, valamint a „Postilla” 1574-ből.
A Bánffy családról, a kor művelődéstörténetéről, a tudós pap műveiről Bánfi Szilvia, a Könyv- és Művelődéstörténeti Kutatások Osztályának munkatársa tart előadást augusztus 30-án és 31-én.
A kiállítások díjtalanul megtekinthetők, az előadásokra részvételi szándék jelzését kérik a pr@oszk.hu e-mail-címen. (MTI)