Részecskefizika a montreux-i dzsesszfesztiválon
Soha nem hangzott még ilyen jól a részecskefizika: a fizika zenéje és a zene fizikája címmel részben zenei, részben tudományos szemináriumokat tart a 47. montreux-i dzsesszfesztiválon szerdán és csütörtökön a CERN, az Európai Nukleáris Kutató Szervezet.
A nagyszabású rendezvény a nemzetközi zenei élet népszerű találkozóhelyévé vált, az viszont kevésbé ismert, hogy a világsztárok koncertjeivel párhuzamosan ingyenes szemináriumok és workshopok is várják az érdeklődőket. A programkínálatban idén a CERN ATLAS- és CMS-kísérleteinek tudósai is szerepelnek, és fellép a világ legnagyobb részecskefizikai intézetének jelenlegi vendégművésze, Bill Fontana, aki „hangszobrait” mutatja be a közönségnek szerdán.
Csütörtökön a CMS-kísérlet résztvevője, Piotr Traczyk az isteni részecskeként emlegetett Higgs-bozonról beszél az érdeklődőknek, akik megtudhatják, mi is ez a részecske – amely teljessé teszi a standard modellt -, hogyan jelenik meg a nagy hadronütköztetőben (LHC) a protonütközésekben és miként illeszkedik „egy nagyobb képbe” a részecskefizikáról. A kutató zenével is szolgál, gitárja a CMS-t mintázza.
Lily Asquith, az ATLAS-kísérlet résztvevője a szonifikációról, jelen esetben valós LHC-adatok hanggá alakításáról beszél majd az érdeklődőknek. A kutató Carla Scaletti zeneszerzővel és Michael Kramer elméleti szakemberrel dolgozik együtt az Illinois-i, illetve az Aacheni Egyetemen, és nemrég kapta meg az ATLAS-kísérlet vezetőjének a jóváhagyását, hogy szonifikálja a detektor által gyűjtött adatokat – írta honlapján a CERN. (MTI)