A magyar dal napja: idén is lesznek koncertek és dallamos villamos
Idén is lesznek koncertek a magyar dal napján, szeptember 13-án, vasárnap a fővárosban és vidéken. Szombaton Budapesten elindul a dallamos villamos, igaz, a rendezvény irányítását eddig végző nonprofit kft. megszűnt – hangzott el egy keddi sajtótájékoztatón.
Csipai Roland, a Zeneszöveg.hu ügyvezető igazgatója elmondta: az általa vezetett csapat fontosnak tartotta, hogy közreműködjön a 2008-as indulása óta komoly hagyományokat kialakított magyar dal napja fennmaradásában.
Kitért arra, hogy a Budapesti Közlekedési Vállalat mellett a Nemzeti Kulturális Alap is támogatja az idei dallamos villamost, a magyar dal napja felvezető eseményét. A fiatal zenészeket és ismert előadókat egyaránt felvonultató dallamos villamos szeptember 12-én szombaton 15 óra 35 perctől 22 óráig közlekedik a 4-es vonalán Újbuda központja és a Széll Kálmán tér között.
Az idei dallamos villamoson tizenhat fellépő cserélődik, mások mellett Kardos-Horváth János, Varga Viktor zenekara, a Varga Banda, a Twin City, Mujahid Zoli, a Wakachuka, a Nemadomfel együttes, a Cherokee, a Bogoz, a Tükezoo, valamint Kiss Barna és Utcazenekara.
A 20-25 perces minikoncerteket mintegy háromezer utazó fogja látni, az érdeklődők a produkciók alatt a dalszövegeket is tartalmazó Zeneszöveg kiskönyvet is tanulmányozhatják.
Kardos-Horváth János, a Kaukázus frontembere a sajtótájékoztatón az öt évvel ezelőtt indult villamoskoncertek barátságos hangulatát és szokatlanságát emelte ki, Varga Viktor pedig elmondta, hogy csapata egy új dalt, A nagy vadász című számát is be fogja mutatni.
A magyar dal idei fővárosa Bük, vasárnap várhatóan négy fővárosi és tíz vidéki helyszínen lesznek koncertek.
Az évek óta az egyik legnépszerűbb helyszínnek számító JazzDal színpad a Budapest Jazz Clubban lesz; Zsoldos Béla művészeti vezető beszámolt arról, hogy a vasárnap 16 órakor kezdődő programban koncertet ad a Halper Experiment és Pocsai Kriszta, az Emilióval és Rontó Kittyvel felálló Finucci Bros, a Szőke Nikolettával és Szakonyi Milánnal zenélő Balázs Elemér Group, a Studio 11 Malek Andreával és Éliás Gyula Jr.-ral, illetve a hondurasi énekessel, Mario Ochoával kiegészülő Révész Richárd Latin Trio.
Az óbudai Kobuci Kertben idén is világzenei műsor lesz a magyar dal napján. Délelőtt a gyerekeknek a Kolompos együttes zenél, délután és este Ágoston Béla és a Gauditórium, a Tárkány Művek, a Dresch Quartet, Ferenczi György és a Rackajam, a Besh o droM, a Kerekes Band, valamint a Parno Graszt lép színpadra. A Budavári Művelődési Házban, a Rockparton most is Török Ádám és a Mini lesz a főszereplő, de játszik a Blues Rádió Budapest és a Capriccio is. Az Artisjus Színháztermében este magyar klasszikus zeneszerzők dalai szólnak.
A vidéki helyszínek közül együtt kínál programot a szeptember 11. és 13. közötti hétvégére két Vas megyei város, Bük, a magyar dal napja idei fővárosa és Szombathely (a 2012-es főváros), valamint a Győr-Moson-Sopron megyei Zsira. Bükön ott lesz például az Express, a Bin Jip, a PUF, a Kowalsky meg a Vega, a 30Y, Szombathelyen játszik a Ladánybene 27, Szabó Balázs, emellett bigband fesztivált tartanak, Zsirán látható és hallható az Ismerős Arcok, Delhusa Gjon vagy a Fiesta.
Szintén lesznek koncertek Hévízen, Egerben, Székesfehérvárott, Encsen és Nagyatádon, Martonvásáron pedig másodszor rendezik meg a magyar népdal napját, mások mellett az Alma Együttessel, az LGT Emlékzenekarral, Rúzsa Magdival, a ByTheWay-jel, Kacsó Hangával, a Csík Zenekarral és Presser Gáborral, a Fitos Dezső Társulattal, valamint Rendhagyó Prímástalálkozóval.
A magyar dal napja eddigi szervezői május közepén jelentették be, hogy megszűnik a Magyar Dal Napja Nonprofit Kft. Mint elmondták, ezzel csak a központi irányítás tűnik el, a hét éve zajló rendezvénysorozat folytatódik.
„Szabadjára engedjük a magyar dal napját. Mivel nem kapunk pénzt működési költségeinkre, ezentúl nem lesz központi irányítás, óriásplakátok és műsorfüzetek, viszont így lesz igazán alulról építkező, önkéntes, önszerveződő a rendezvény. Olyan, amilyet az induláskor megálmodtunk” – mondta akkor Presser Gábor, az esemény kitalálója és Szabó Edit, a nonprofit kft. ügyvezetője.
A magyar dal napját Presser Gábor kezdeményezésére először a 2008-as Sziget fesztivál mínusz egyedik napján rendezték meg. A következő esztendőtől szeptember második vasárnapján tartják, és országos rendezvénnyé vált az esemény, évről évre több tízezer nézővel. A fő cél a magyar zene népszerűsítése, illetve az ismert fellépők mellett a helyi előadók, tehetségek számára bemutatkozási lehetőség biztosítása.
MTI