Múzeumok éjszakája: kitárja kapuit a Patikus háza a budai Várban
A múzeumok éjszakáján tárja ki kapuit először a De la Motte-Beer-palota a budai Várban: a Dísz téren található egykori patika és lakóház épületében a látogatók megismerkedhetnek a 18. század végi budai polgári életmóddal, a későbbiekben pedig a patikus szakmát bemutató állandó kiállítást terveznek a helyszínen.
Jelenleg még a költözés fázisában van ugyan a tárlat, azonban már ez az állapot is bepillantást enged a korabeli polgári élet mindennapjaiba. Ezért döntött úgy az épületet gondozó Forster Központ, hogy megmutatja a múzeum kezdeti fázisát is a látogatóknak – hangoztatta a keddi sajtóbemutatón Cselovszki Zoltán, a Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ elnöke.
Elmondta, hogy a Patikus háza nem egy ütemben nyílik meg; a Múzeumok éjszakáján látható kiállítást kiteljesítve a hosszabb távú tervek között szerepel a patikusság bemutatása is, hiszen a házat – amelyben Buda másodikként alapított gyógyszertárát, az úgynevezett tábori patikát működtette Beer József Kajetán – tulajdonosa a pincétől a padlásig foglalkozása képére formálta.
„A klasszikus patikusházban a földszinti üzletből nyílt az anyagraktár és a laboratórium, a pincében tartották a különböző gyógyvizeket, szeszeket, a gyógynövényeket a padláson szárították. Az üzletben mai értelemben vett kávéházi élet zajlott, ahol patikus és paciensei megvitatták a legmegfelelőbb gyógymódokkal kapcsolatos teendőket, tudnivalókat. Ezt a klasszikus beosztást, a felszerelési tárgyakat, eszközöket is láthatóvá szeretné tenni idővel a központ” – részletezte Cselovszki Zoltán.
A De la Motte-Beer-palota középkori alapokon nyugszik, 1686-ban Budavár visszafoglalása után a mai épület helyén két, részben romos középkori ház állt. Ezek először egy fakereskedő tulajdonába kerültek, majd 1723-ban a két különálló, de közös tulajdonú telket Schulz János Lőrinc asztalosmester és neje egyesítette.
1760-ban a Schulz családtól a francia származású De la Motte des Aulnois Ferenc Károly Jácint császári mérnökkari alezredes vásárolta meg az ingatlant, majd az épületet 1773-ban adták el Beer József Kajetán katonai gyógyszerésznek, Buda egyik leggazdagabb polgárának, aki akkor már egy évtizede megnyitotta patikáját a ház földszintjén.
A később több tulajdonosváltást megélő ház Dísz téri szárnya komoly károkat szenvedett a második világháborúban. Az ötvenes években az egyik lebombázott épületszárny helyén új lakóház épült, a barokk terekben lakásokat alakítottak ki, és az utcai homlokzat is megújult.
A Múzeumok éjszakáján 24 óráig várja látogatókat a múzeum, ezt követően pedig minden nap 10-20 óra között, vezetéssel lesz látogatható a Patikus háza. (MTI)