Könyvfesztivál: Három generáció szemüvegén át mesél Németországról Eugen Ruge regénye

a_fogyatkozó_fény_idejénHárom generáció szemszögéből mutatja be a 20. századi Németország ötven évének történetét Eugen Ruge A fogyatkozó fény idején című családregényében, amelyről az író pénteken beszélt a XX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál vendégeinek.

A fesztiválon a regény fordítója, Győri László beszélgetett a szerzővel.

A Németországban 2011-ben megjelent művet Német Könyvdíjjal jutalmazták. A kötet az Európa Könyvkiadó gondozásában 2012 őszén került a boltokba Magyarországon. A kritikusok gyakran vonnak párhuzamot a Ruge könyve és Thomas Mann A Buddenbrook ház, illetve Uwe Tellkamp A torony című alkotása között.

Ruge regénye Berlinben, a Szovjetunióban és Mexikóban játszódik. Egy német család három generációjának fordulatokban bővelkedő történetét mutatja be a számkivetettség éveitől az 1989-es fordulatig, a 20. század mélypontjaiig.

A szerző elmondta: könyve alapvetően hagyományos regény, alapját saját családjának története adja, de természetesen sok mozzanatot költött hozzá. Egyfajta visszatekintésként íródott, hiszen 57 éves korában született meg a regény: így nézett szembe saját és családja történetével.

Ez a természetes visszatekintési igény is hozzájárulhat ahhoz, hogy a könyv sikeressé vált egész Németországban. Ruge szerint az egykori keletnémetek közül sokan „megtalálják önmagukat, saját történetüket és múltjukat” a regényben. Így visszaigazolást kapnak arról, hogy amit ők személyesen átéltek, az a történelem részévé vált.

Az egykori Nyugat-Németországban viszont nagyon keveset, szinte semmit sem tudtak a keleten élőkről. Az innen származó olvasók érdeklődése azért lehet nagy, mert így előítéleteiket tényleges ismeretekkel valódi ítéletekre válthatják – fejtette ki Ruge.

A mű dramaturgiailag rafinált, nem követi a kronológiai sorrendet, gyakran felcserélődnek az idősíkok, egy-egy esemény pedig az egyes főszereplők szemén át külön-külön is megelevenedik.

A regénynek készült színpadi változata is, melyet a berlini Deutsches Theater tűzött műsorára. Mint Ruge elmondta, mindig nehéz egy nagy regényt színpadra formálni: ezúttal a mintegy 430 oldalas regényt közel ötödére kellett csökkentenie, illetve a kronológiai csavart is meg kellett szüntetni.

Ruge saját elmondása szerint „nem tud regényt írni”, de a tapasztalatok és a siker bátorítják az embert, így elárulta, új mű írásával foglalkozik. Mivel azonban bevallottan „nem könnyű eset”, még ő maga sem tudja, hogy ismét regény, kisregény vagy valami teljesen váratlan dolog születik-e.

„Előfordulhat, hogy mindenkinek csalódást fogok okozni és az olvasók azt mondják: hogy lehet, hogy egy jó regény után ilyen szörnyűséget írok? De az is lehet, hogy nem így lesz. Sőt megeshet, hogy egyáltalán nem sikerül írnom semmit” – tréfálkozott zárásként Ruge. (MTI)