Kodály Művészeti Fesztivál Kecskeméten
Hétfőn kezdődik a Kodály Művészeti Fesztivál, amelynek keretében a Nemzeti Ifjúsági Kórus is fellép Kecskeméten.
A fesztivál létrejötte az 1970-es évekre nyúlik vissza. 48 évvel ezelőtt szervezték meg ugyanis az első Kodály-szemináriumot, melyet egy hangversenysorozat is kísért. Ebből nőtt ki a Kodály Fesztivál, amelyet 1975 óta kétévente, 2010-től pedig évente rendeznek meg Kecskeméten.
Az elmúlt évtizedekben kialakult a fesztivál fő koncepciója, amely szerint a program fő célja Kodály zeneműveinek és az életművéhez kapcsolódó régi és újabb szerzők műveinek megszólaltatása, a kortárs magyar zene jeles képviselőinek bemutatása, versenygyőztes fiatal művészek számára bemutatkozási lehetőség biztosítása, helyi zenei műhelyek bemutatása, valamint megemlékezés a jeles zenei évfordulókról. Az évek során gazdagodott és színesedett a kínálat: a kezdetben kizárólag komolyzenei fesztivál programjai között ma már más művészeti ágak is helyet kaptak, és 1998-tól Kodály Művészeti Fesztivál néven Kecskemét és a régió egyik legjelentősebb kulturális eseményévé vált.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézetének szakmai támogatásával és a Hírös Agóra Kulturális és Ifjúsági Központtal közös szervezésben zajló összművészeti fesztivál idei alcíme Időutazás a 650 éves Kecskeméten. A rendezvény ugyanis a 650 éve mezővárosi rangra emelt Kecskemét előtt is tiszteleg, így a különböző korszakok zenetörténeti jelentőségű műveit Kecskemét emblematikus épületeiben, templomaiban és udvaraiban mutatják be.
A július 16. és 27. között zajló programsorozat összeállításakor az vezérelte a szervezőket, hogy egy műfajilag sokszínű, minden korosztály számára tartalmas rendezvénysorozat álljon össze. Így a Kodály Művészeti Fesztivál kínálatában lesz kiállítás, filmvetítés és tánc is, de fókuszában továbbra is a klasszikus zenei koncertek állnak.
A fesztivál nyitóhangversenyét a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar adja. Az esten a helsinki Sibelius Akadémia hegedűprofesszora, Szilvay Réka is közreműködik.
Az Ensemble Mandel tagjai Bingeni Szent Hildegárd látomásai című régizenei koncertjükön a német apátnő, az egyik első női zeneszerző előtt tisztelegnek. Előadásuk egy eddig soha nem hallott zenetörténeti kísérlet bemutatása is egyben.
A programok között helyet kapott a Bartók című, Sipos Péter rendezte dokumentumfilm is, amely arra vállalkozik, hogy megrajzolja a zeneszerző személyes portréját Bartók Péter Apám című memoárja alapján.
A fesztivál műsorába bekerült két, a Kodály Intézet tanárának közreműködésével zajló hangverseny is. Novák Anikó zongoraestjén Liszt-, Kodály-, Debussy- és Bach-művek csendülnek majd fel. Szabó Barna zeneszerzői estjén pedig a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar mellett a debreceni Kodály Kórus is fellép.
Gódor Erzsébet és Balogh Kálmán cimbalomestjén Bartók-műveket hallhatnak az érdeklődők, a galántai Kodály String Trio kamarakoncertjén pedig Kodály és Bartók művei mellett Liszt Ferenc és Dohnányi Ernő művei is helyet kapnak.
A gyermekeket a Vivat Bacchus énekegyüttes kalauzolja el a zene világában az őskortól napjainkig. A fesztivál ideje alatt esténként a Főtér különböző pontjain pedig örömzenélést is tartanak.
A Kodály Intézet kapott lehetőséget a Kodály-emlékév alkalmából a Nemzeti Ifjúsági Kórus megszervezésére, melynek célja felhívni a figyelmet a közös éneklés örömére és erejére. A 120-ból kiválasztott 63 fiatal között van 9 határon túli magyar énekes is. A kórus egyhetes, intenzív kecskeméti felkészülést követően Keszthelyen, Bécsben, Galántán és Budapesten lép majd fel. A Nemzeti Ifjúsági Kórus ünnepi, záró hangversenyét, amely egyben a Kodály Művészeti Fesztivál záró koncertje is Kecskeméten adja majd.
A Kodály Művészeti Fesztivál programjaihoz hagyományosan csatlakoznak a Kodály Intézet nyári kurzusai is. A szakmai foglalkozásokra 32 országból mintegy 110 résztvevő jelentkezett. Idén részükre zenepedagógiai, szóló énekmester és zongorapedagógiai kurzust szerveztek.
MTI / Fesztikörkép