December 21.: Makám-koncert a MOM-ban
Napének címmel jelentette meg eddigi 30 éves történetét átívelő CD-jét a Makám, a hazai világzenei színtér meghatározó szereplője. A december 21-i koncerten a fővárosi MOM Művelődési Központban az eredeti felállás is színpadra lép.
„Az ős Makám 1992-ben állt utoljára színpadon. Juhász Endre oboással, Szalai Péter tablással, cajonossal, valamint a gadulkán játszó Szőke Szabolccsal volt közös fellépés három évvel ezelőtt, amikor a Nyitott Műhelyben zenei pályám harmincadik évfordulóját ünnepeltük. Most a Makám lett 30 éves, és ebből az alkalomból Bencze László bőgős, valamint Thurnay Balázs kavalos, marimbás is velünk tart a régiek közül” – mondta Krulik Zoltán, a csapat alapítója, vezetője, gitárosa, dalszerzője.
Az együttesben mintegy harminc zenész és énekes fordult meg 1984 óta. Krulik Zoltán megjegyezte: az első felállásból a legtöbben sokáig, több mint tíz évig benn voltak a Makámban. „Voltaképpen én változtam és ez hozta a tagcseréket is”. Megfordult a csapatban mások mellett Bognár Szilvia, Lovász Irén, Szalóki Ági és Palya Bea énekesnő, Horváth Olga hegedűs, Grencsó István fúvós, Kovács Zoltán bőgős vagy Orczy Géza dobos, ütőhangszeres.
A Napének című friss válogatáslemezen 17 felvétel szerepel, ezek nagyjából lefedik a Makám diszkográfiáját (az eddigi stúdióalbumok száma is 17), kivételt képez a Divert Time Into című 1994-es lemez („azon tízperces számok szerepelnek és azok közül egyet sem tudtam rászerkeszteni a korongra”), valamint a Skanzen (1999). Krulik hét korábbi felvételhez nyúlt hozzá; „mai füllel sok mindent feleslegesnek éreztem, ezért kivágtam, más elemeket meg átszerkesztettem”. Korábbi anyagokon hallható volt már, de most átalakított formában szerepel és új címet kapott a Ho Klang Ti, valamint a Keleti átjáró.
A Makámot a magyarországi világzene egyik úttörőjeként szokás emlegetni, szintetizált és több kultúrából hozta össze egyedi muzsikáját. Mint Krulik Zoltán fogalmazott, sohasem törekedett arra, hogy benne legyenek a fősodorban, makacsul járták saját sokszínű útjukat. Az első nyolc-tíz évre alapvetően az improvizatív kamarazene és a strukturalista minimál volt jellemző, a kilencvenes évek közepén Grencsó István szaxofonos beszállásával elmozdultak a szabad zene felé. A Makám az ezredfordulóra a magyar népzene archaikus dallamait ötvözte addigra már kialakult jellegzetes formáival, majd következtek az etno alapú saját szerzemények és szövegek.
„Az volt a célom, hogy a Napéneken a Makám minden korszaka rajta legyen. Az első korszak az ősfelállással, a második Grencsó Istvánnal, aztán az énekesnőkkel, Lovász Irénnel, Bognár Szilviával, Palya Beával, Lázár Erikával, Hornai Zórával, végül a jelenlegi Makám-tag Korzenszky Klárával együttdolgozott időszak.
A december 21-i koncert nagy részében a jelenlegi felállás (Krulik Zoltán és Korzenszky Klára mellett Kuczera Barbara – hegedű, Eredics Dávid – szaxofon, kaval, Boros Attila – basszusgitár és Keönch László – dob, ütőhangszerek) játszik, vendégként működik közre Bognár Szilvia, Lovász Irén, Szalóki Ági, Magyar Bori énekes, valamint Grencsó István és Mizsei Zoltán (billentyűs hangszerek), az est végén játszik az ős Makám, majd egy közös finálé zárja a koncertet.
„Májusban a Művészetek Palotájában volt egy nagy koncertünk, az akkori műsorhoz képest sok változás lesz, minél több számot el akarunk játszani a zenekar történetéből. Lesznek új dalok is, a Napének, a válogatás CD címadója is az. Ebben a dalban összpontosul mindaz a sok inspiráció, ami a Makám egész eddigi pályáját kísérte, összefoglalja a zenekar sokszínűségét. Nagyon sokat tanultam az afrikai, a balkáni, az indiai kultúrából és muzsikából” – fűzte hozzá.
A közeljövőre vonatkozó terveiről szólva Krulik Zoltán az MTI-nek elmondta: felkérést kapott, hogy komponáljon zenét a János vitéz című bábelőadásához, emellett három éve dolgozik egy Weöres Sándor verseit megzenésítő lemezen, amely 2015-ben várhatóan megjelenik.
Krulik Zoltán dalszerző-gitáros már a Makám előtt meghatározó alakja volt az akkor még progresszív folknak nevezett irányzatnak. 1975 és 1980 között játszott a C.S.Ö-ben (Creativ Studio Öt), majd 1980-tól 1984-ig létezett a Dabasi Péterrel létrehozott Makám és Kolinda elnevezésű formáció.
MTI