Az egykori rózsalakodalmakról nyílik kiállítás Solymáron

rózsaesküvőRózsaesküvők gróf Karátsonyi Guido pilisvörösvári uradalmában címmel nyílik kiállítás vasárnap a solymári helytörténeti gyűjteményben – mondta el az MTI-nek Jablonkay Mária, a tárlat egyik rendezője.

A Pilisvörösvár, Pilisszentiván és Solymár összefogásával létrejött kiállításhoz ünnepi megemlékezés is kapcsolódik, amelynek keretében koszorút helyeznek el Karátsonyi Guido solymári síremlékénél, és előadásokon mutatják be az alapító személyét, valamint a rózsaesküvők történetét.

A francia mintára született „rózsalakodalmat” 1882-ben tartották meg először Solymáron – kezdte a saját korában nagy publicitást kapott kezdeményezés bemutatását a Jablonkay István Helytörténeti Gyűjtemény vezetője.

Az alapító Karátsonyi Guido célja az volt, hogy a vörösvári uradalom három településének egyikén minden évben támogasson egy tisztességes szegény hajadont, aki erénye jutalmaként az alapítvány kamatait kapja meg férjhez menetelekor – mutatta be az 1914-ig ápolt tradíciót a kiállítóhely vezetője.

Az évtizedek során összesen 33 ilyen esküvőt tartottak, amelyek nemcsak külsőségükben voltak emlékezetesek, de a fiatal pár életkezdését is komolyan segítették. A solymári Thaller Borbála, aki elsőként lett rózsalány, mintegy ezer forintot kapott hozományként, és ebből háromszáz forintért vett házat – hozott példát Jablonkay Mária a nagy tisztességet és megbecsülést jelentő adomány jelentőségére.

Az időszaki kiállítás középpontjában az alapító gróf Karátsonyi Guido áll, de a tárlat archív fotók segítségével bemutatja a három település rózsaesküvőinek párjait is, emellett kiállítják azt a főispáni utasítást, amely pontosan rögzítette az esemény menetét. A tárlókban eredeti meghívókkal, dokumentumokkal is találkozhat a közönség, a kiállítás egyik különlegessége pedig, hogy régi fényképek segítségével végig követhetők az első rózsapár leszármazottai egészen a szépunokákig.

A vasárnapi megemlékezésre meghívták az egykori rózsapárok utódait is, az ünnepi eseményen a három település népviseletbe öltözött táncosai mellett a helyi kisdiákok elevenítik meg a rózsaesküvők hagyományát.

A tárlat május 24-ig látható. (MTI) (Fotó: szepsolymar.hu)